LHOTA POD HOŘIČKAMI

LHOTA POD HOŘIČKAMI

 

Lhota pod Hořičkami

Historie - Obec Lhota pod Hořičkami

Obec Lhota pod Hořičkami se skládá ze tří obcí a to : Lhota pod Hořičkami, Světlá a Újezdec. Založení obce se datuje do první poloviny 13 století, první písemná zmínka je z roku 1405. Nacházíme se v jižní části okresu Náchod, nedaleko České Skalice, ve východní části katastru sousedíme s národní přírodní památkou Ratibořice - Babiččino údolí. Od začátku 15. století patřila Lhota k hradu Visbmurk, od 16. století připadla ke hradu Rýzbmurk. Od r. 1628 přináležela Lhota k ratibořickému statku. Během třicetileté války změnila majitele, stal se jím hrabě Octavio Picolomini, kterému patřilo rozsáhlé náchodské panství. Na sklonku 18. století náchodské panství a tím i Lhotu získává vévoda Petr Biron a po něm pak dcera kněžna Kateřina Zaháňská. V obci kostel nikdy nebyl, obec vždy patřila pod farnost Hořičky. Škola zde byla založena již r. 1848. Samotná škola byla postavena v rekordním čase 3 měsíců v r. 1897 a začala vyučovat 57 žáků. Zrušena byla v r. 1945. Vodovod byl v obci vybudován již v letech 1925-1927, elektrifikována byla v roce 1930.
V současnosti naše obce čítají 260 obyvatel, patříme mezi obce ekonomicky slabší, ale podařilo se nám vybudovat ve Světlé nový vodovod, sedm moderních bytů, plynofikaci všech obcí, zpevnění obecních komunikací a další akce menšího rozsahu. Postrádáme bohužel významné pamětihodnosti, vyjma dřevěnné zvoničky ve Světlé z r. 1764, která je zařazena do seznamu historických památek.
Dostupnost obce je silnicí III/30420, autobusová linka Česká Skalice- Červený Kostelec.
Vybavení – prodejna smíšeného zboží, možnost ubytování v obecní garsonce, kadeřnictví, pohostinství „Pod větrníkem“, místní klubovna.
Zajímavosti – krásná přírodní krajina podél Větrnického a Válovického potoka, západně od Světlé přístup do blízkého Babiččina údolí a na Rýzmburk.http://www.lhotapodhorickami.cz/historie.htm

ZDROJ: http://www.lhotapodhorickami.cz/obec-1/informace-o-obci/historie/

KONTAKT: obec.lhotaph@seznam.czhttp://www.lhotapodhorickami.cz/obec-1/

Nahoru