LHOTKA-LIDMAŇ

LHOTKA-LIDMAŇ

Lidmaň a okolí

Obec Lidmaň se nachází při západním okraji Pelhřimovského okresu, kraj Vysočina, mezi městy Pelhřimov, Tábor, Kamenice nad Lipou a Pacov,6 km východně od Černovic, na Českomoravské vrchovině - viz mapa- Kontakt. Na jižní a severní straně se táhnou rozsáhlé pásy lesů. Území spadá do povodí Želivky a je odvodňováno Cerekvickým potokem, který pramení na jihozápadě asi 2 km od Benešova. Z druhé strany pramení Lhotkovický potok, který je přítokem potoka Cerekvického. V katastrálním území pramení Černovický potok, který teče na druhou stranu a je přítokem Lužnice. Střed Lidmaně leží ve výšce 631 m n.m.. V Lidmani a okolí se nalézá velké množství rybníků a rybníčků.

Lidmaň je dostupná po silnicích III/12818 Pelhřimov - Černovice a na ní navazující silnice III/12819 od Kamenice nad Lipou. Nejbližší železniční zastávka je v Černovicích na úzkokolejné trati Obrataň - Jindřichův Hradec. V okolí Lidmaně je několik značených turistických a cyklistických tras.

Správní území obce leží na dvou katastrálních území - Lidmaň a Lidmaňka o celkové výměře 1305 ha. Do správního území náleží obce Lidmaň, Lidmaňka, Bohutín, Hojava, Lhotka a Tvrziny. Je zde trvale hlášeno necelých 300 obyvatel, z toho 100 klientů žije ve zdejším Ústavu sociální péče. O víkendech a přes letní sezonu se počet obyvatel může zvednout o dalších až 200 lidí, protože je zde mnoho rekreačních chalup nebo chat. Celkově se zde nachází 201 objektů, z toho 57 trvale obydlených (včetně ÚSP a 3 bytovek), 72 rekreačních chalup a 55 rekreačních chat, 17 nebytových objektů (výroba oken, zemědělské družstvo, hospody, garáže ...).

V Lidmani se nachází chatová osada v klidném areálu mezi lesy u místního koupaliště, na Lhotce je rekreační zařízení DÚSP Černovice, které čítá 2 domy a 20 chat, dále je nedaleko osady Hojava rekreační zařízení na hájovně Eustach (leží v katastrálním území Těmice).

Obec je dopravně dostupná autobusovými linkami Pelhřimov - Černovice a Kamenice nad Lipou - Černovice. V Lidmani je v budově OÚ obchod se smíšeným zbožím, který provozuje Jednota Kamenice nad Lipou, který je otevřen v pracovní dny (pondělí, středa, pátek) a v sobotu. Dále je tu obecní hostinec "U Votavů" se sálem, kde je otevřeno denně, čepuje se 10°Kozel / 12°Pelhřimov. Možnost koupání na koupališti v Lidmani, na Hojavě nebo na koupališti ve 4 km vzdálené Moravči. Je zde k dispozici víceúčelové hřiště, kde je možné si zahrát malou kopanou, nohejbal, volejbal, basketbal, tenis ....

ZDROJ: http://www.lidman-ou.cz/o-nas/

KONTAKT: obec@lidman-ou.czhttp://www.lidman-ou.cz/

Nahoru